Nahrávám...


Výstava fotografií a beseda u kulatého stolu

Jak výstava vznikla?

Vznik této výstavy byl inspirován příhodou, jež se před lety stala mému známému.

Jednoho dne potkal na ulici starší paní, která na první pohled dávno překročila hranici důchodového věku. Kráčela pomalu a ztěžka. Po chvíli se zastavila a znaveně se zachytila sloupu. Kamarád k ní přistoupil s dotazem, zda jí může nějak pomoci. Paní odvětila, že je velmi zesláblá a po chvíli zaváhání dodala, že od včerejška nic nejedla. Kamarád ji pozval na oběd, při němž vyslechl neveselý příběh. Vyprávěla mu, že žije sama a její penze sotva stačí na pokrytí životních nákladů. V případě nenadálých výdajů zůstává na konci měsíce často zcela bez prostředků.

Když mi kamarád vyprávěl o tomto setkání, zaujalo mne jeho vyústění. Ve chvíli, kdy se paní najedla, hned pookřála a začala o své situaci mluvit zcela s nadhledem a vtipem.

Tato schopnost uchovat si důstojnost v situaci, která je sama o sobě velmi nedůstojná, na mě učinila hluboký dojem a v duchu jsem se k příběhu často vracela. Zanedlouho jsme potkala jiného kamaráda, který pracuje ve společnosti Živá paměť, a to už byl jen krok k uskutečnění společného projektu. Jana Stachová

S osudy Jiljího, Blaženy, Vojmíra, Jindřišky a dalsích se můžete seznámit v Městské knihovně na Sítné 3106 od 8.9.2022.

8.9.2022 v 17:00 zahájení výstavy, vernisáž, VSTUP VOLNÝ

15.9.2022 Aktuální životní situace obětí nacismu v ČR - beseda u kulatého stolu od 17:00

Online katalog knihovnyVíce

Adresa

Sítná 3106, 272 01 Kladno

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvatisicepatnact-čtrnáct: