Nahrávám...


Kolegyně Renata píše z dovolené ...

Z vlastní zkušenosti, i svého pracovního kolektivu naší knihovny, musím na úvod své malé dobrovolné „cestovní“ zprávy z dovolené poznamenat, že být knihovnicí není jen povolání, to je někdy přímo těžká diagnóza. Vůně nových knih (áách), oblíbení autoři a povídání si o nich se stejně „postiženými čtenáři“ – to je pro některé z nás doslova extáze.
A teď si představte, jak asi vypadá chystání takového profesionálního knihomola na týdenní dovolenou, nedej bože, že jedete na 14 dní, jako v mém případě. Nejdůležitější kritérium je dostatek knih, protože představa, že nám dojdou během dovolené, je velice stresová záležitost. A tak některé z nás nepodceňují přípravu a s výběrem knih začínají již měsíc před inkriminovaným odjezdem a chystají „výbavu“.
Naše drahé polovičky už ani neprotestují, za ta léta strávená po našem boku vědí, že nemá smysl to komentovat, ani chtít množství knih regulovat a pro pohodové prožití společné dovolené je to věc naprosto nezbytná. V paměti se jim možná vybaví ta děsivá situace, kdy knihy opravdu jednou na dovolené došly . Takže v tomto už v našich vztazích máme většinou jasno.
Letos ovšem nastala zatěžkávací zkouška, tzv. další „level“, v životě s knihomolem. Představte si, že konečně dorazíte na milované místo na samotě v jižních Čechách, připravena strávit s manželem klidných 14 dní v lůnu přírody , jen kolo, túry v horách, koupání v pískovně a samozřejmě povalování s knihou ….. Ale ouha, najednou zjistíte, že v blízkém městečku Trhové Sviny se konají zrovna! tento týden autorská čtení s českými autory a aby toho nebylo málo, je to přímo hvězdná pěchota vašich oblíbenců. No posuďte sami: Poncarová, Palán, Březina, Klabouchová a zlatý hřeb Lednická. To vše korunováno samotným organizátorem a moderátorem v jednom – Jane Štifterem, mou srdcovkou. Tělo je paralyzováno, srdce se rozbuší, co teď? Jen mozek roztáčí své mozkové závity - to prostě nejde jen tak přejít! A vášnivá knihovnice opět v plné zbroji nastupuje a spřádá jak, jak , jak??? Nasadit všechny ženské zbraně a nejdřív zjistit, co na to drahá polovička, jestli by aspoň něco z toho prošlo? Ale je velké štěstí, že máte vedle sebe spolehlivého parťáka, kterému je vše už naštěstí jasné, a tak co by pro vás neudělal. Teď ještě zbývá vyřešit jedno dilema – koho vybrat? Vše nepůjde, to je jasné, nesmím být nenasyta. Po dlouhém těžkém výběru to na celé čáře vyhrává Poncarová s Lednickou. Akce probíhají od pondělí do pátku vždy od 18h v krásném prostředí kostelů, far a rybníků. Zbývá už jen doladit, jak to všechno zakomponovat do dovolenkové aktivity. A tak se snažíte, aby partner nebyl o nic ochuzen: šlapete na kole jako o život, kopce nekopce, nebrbláte, že už fakt nemůžete, po horách běháte jako kamzík, jste první na vrcholu, vstáváte včas (žádné válení s knihou), aby se vše zvládlo v klidu a pohodě a oba jsme byli spokojeni.
A pak v daný čas v den D už mířím vstříc kulturnímu zážitku. Musím říci, že obě dámy byly skvělé, místa konání akce (Buškův hamr a Kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny) jen podkreslily úžasnou atmosféru krásného povídání a čtení. Mile mě překvapila velice hojná účast (hlavně na Karin Lednickou) stejně nadšených a pozitivních lidiček, kdy jsme všichni společně v letním podvečeru se sklenkou dobrého moku v ruce naslouchali procítěné četbě ukázek z knih přímo z úst jejich tvůrců. Jana Poncarová zvolila zatím svou poslední knihu „Cyklistka“ a Karin Lednická četla ukázku z 2.dílu „Šikmého kostela“. Nelitovala jsem. Z dovolené jsem si odvážela o jeden opravdu krásný, neopakovatelný zážitek navíc.
PS: jen pro zajímavost jedna zpráva i pro naše čtenáře od Karin Lednické - 3. díl Šikmého kostela určitě letos nebude, možná za rok a bude poslední. Vaše Renča
 

Online katalog knihovnyVíce

Adresa

Sítná 3106, 272 01 Kladno

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvatisicepatnact-čtrnáct: