Nahrávám...


Přátelé, chybíte nám!

Touto zvolací větou začínají naše fb příspěvky, které vám přináší poslední zprávy z knihovny. Všechna oddělení postupně posílají krátký vzkaz a pozdrav.

1.2.2021 18:47 Čítárna. Obvyklý rytmus celé organizace- dopoledne školní knihovna, odpoledne veřejná a večer kulturní nebo komunitní centrum je zatím hodně stranou. Připravujeme pravidelná online setkávání z oblastí, na které jste byli zvyklí, ale starosti nám dělá důležitý bonus těchto akcí – plánované setkání, komunikace s podobně smýšlejícími lidmi, vzájemná interakce. Tyto prvky sice budeme muset ještě na čas oželet, ale kdo ví? Třeba vás jiná forma komunikace přiměje změnit odmítavý postoj k digitálním technologiím nebo otevře další možnosti – účast z pohodlí pokoje, možnost promluvit si s lidmi, které byste nepotkali, využijete příležitostí proniknout do digitálních informačních zdrojů.
Samozřejmě tyto možnosti vnímáme jako hozenou rukavici. Knihovna nadále bude místem setkávání, bezpečným místem k odpočinku mezi prací (školou) a domovem a také mostem přes digitální propast. Berme to jako výzvu a budeme se těšit zatím online. ????

2.2.2021 6:54 Oddělení pro dospělé je nejvíce zaměstnáno správou a ochranou fondu. Podle nových pravidel stavění fondu (která jsme si sami na sebe ušili ????) blíže charakterizujeme umístění titulu ve volném výběru. Jedná se zejména o naučnou literaturu, řazenou podle oborů. Hledání by pro vás nyní mělo být ještě jednodušší. ... Knihu svlékneme, odstraníme staré popisky, umyjeme. V katalogizačním záznamu změníme MDT, zapíšeme předmětová, klíčová hesla, nově knihu polepíme popisky - třídníkem, slabikou a obalíme. Nejvíce času zabere správné přidělení třídníku - podle zhodnocení obsahu knihy. Naštěstí máme pevně dané kategorie a čas na zpracování. Maximálně 15 minut na titul a 484 tříd. ????

2.2.2021 17:09 ???? A z Oddělení pro děti pár zpráviček.
Milé děti, tak jsme na tom teď stejně! Taky máme často online výuku, musíme odevzdávat úkoly s tím spojené (písemně! nejméně na stránku!) a ještě se snažíme online obsah vytvářet. Účastníme se konferencí a vzdělávacích akcí, aby nám neutekly trendy v mimoškolním vzdělávání a literatuře pro děti a mládež.
Trochu jinak organizujeme beletrii, protože čtete více detektivních příběhů a fantasy, tak ať je lépe najdete.
A nezapomeňte na soutěž se Zdeňkem Milerem. Máme část kvízovou i výtvarnou.

10.2.2021 13:40 Pokračujeme v pozdravech z jednotlivých oddělení. ????V Akvizici (oddělení získávání dokumentů) a Katalogizaci (a jejich zpracování pro zařazení do fondu) se v době protikovidových opatření rytmus práce nezměnil. Knihy se nakupují pravidelně, zvukové dokumenty, hry, seriály (můžeme říkat časopisy) také a všechny údaje o dokumentech je třeba převést z přirozeného jazyka do počítačového - zkatalogizovat je.
V loňském roce se v naší knihovně přes všechna omezení vypůjčilo 141 604 knih. 4435 nových se nakoupilo, 1140 bylo z oběhu vyřazeno. Veletrhy neprobíhají a na konference, týkající se novinek z různých oblastí literatury, se pouze připojujeme z kanceláří. Doufáme, že už si brzy budete moci rozpůjčit nové tituly!
 

citarna_sova

citarna_sova

prednasky_detske

prednasky_detske

baleni

baleni

Online katalog knihovnyVíce

Adresa

Sítná 3106, 272 01 Kladno

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvatisicepatnact-čtrnáct: